درب آسانسور جدید 2021 – قیمت روز انواع درب آسانسور با کاتالوگ

انتخاب درب آسانسور بستگی به نوع آسانسور و بار اسمی آن دارد . بسته به هر حالت ، باید مناسبترین نوع درب کابین و درب طبقه استفاده شود.

درب آسانسور یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده ی آسانسور می باشد. و علاوه بر جنبه ی تزئینی تاثیر زیادی در ایمنی آسانسور دارد. در حالت کلی آسانسور دو درب دارد ، یک درب مخصوص کابین است. و درب دوم مختص هر طبقه ساختمان می باشد. تعداد درب ها به توقفات آسانسور در طبقات مختلف بستگی دارد.

نصب درب یک کار تخصصی است و باید با دقت انجام شود. هرگونه سهل انگاری می تواند ضررهای مالی زیادی به همراه داشته باشد.  درب آسانسور انواع مختلفی دارد. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات جامعی در مورد درب آسانسور و متریال به کار رفته در ساخت آن ارائه دهیم.

کار آمدترین درب آسانسور ، دربی است که دارای زمان باز شدن کمتری باشد و همچنین عرض آن انتقال همزمان مسافرین را امکان پذیر نماید .

درب آسانسور

درب آسانسور

انواع درب آسانسور

آسانسور درب های متنوعی دارد. شما متناسب با نوع کاربری آسانسور و طراحی آن می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید. در ادامه انواع درب ها را به شما معرفی می کنیم:

درب سانترال

درب سانترال

درب سانترال

این درب یکی از رایج ترین درب هایی است که مورد استفاده قرار می گیرد. درب سانترال دو قسمت دارد، که به هنگام باز شدن درب ، از هم فاصله می گیرند و در هنگام بسته شدن به همدیگر نزدیک می شوند. سرعت این درب در مقایسه با درب های لولایی و تلسکوپی زیاد است. شکل ظاهری این مدل نیز بسیار جذاب می باشد.

درب لولایی

درب لولایی

درب لولایی

درب تک لبه اغلب به عنوان درب طبقات در آسانسور های کوچک مسافربر در منازل با حجم تردد خیلی کم کاربرد دارد . درب های لولایی جزو ارزانترین درب ها می باشند. این درب ها شامل یک درب و یک چهارچوب می باشند. .این نوع درب ها ، فضایی اضافی را برای باز شدن لته نیاز دارد و به طور دستی باز و بسته می شود و هر دو زمان باز شدن و بسته شدن نسبتا طولانی است. درب های لولایی با زاویه نود درجه باز می شوند و امکان مسدود کردن راهرو را دارند.

نحوه استفاده از این درب به این صورت است که به صورت دستی باز میشود و بسته شدن آن به کمک یک وسیله مخصوص بستن درب صورت میگیرد تا از باز ماندن یا کوبیده شدن درب جلوگیری شود.

اگر شما به دنبال آسانسور با قیمت ارزان هستید ، و تعداد دفعات توقف در طبقات کمتر می باشد. درب های لولایی می توانند بهترین انتخاب باشند. لازم به ذکر است که بگوییم این درب ها مختص درب طبقه هستند و به عنوان درب کابین کاربرد ندارند.

درب های کشویی افقی آسانسور

درب های کشویی افقی آسانسور

درب های کشویی افقی آسانسور

امروز بیشتر از این نوع درب ها استفاده میشود و مزایایی از قبیل باز شدن سریع ، کم صدا بودن و راحتی عمل را دارند . درب های طبقات باید پس از نصب ریلهای آسانسور به صورت کاملا شاقول نصب شوند و هیچگونه شکاف یا جای باز غیر معمول نداشته باشند.

در این مدل درب از یک سمت باز می شود . و در مقایسه با درب سانترال زمان بیشتری دارد و ازسرعت کمی برخوردار است. این درب ها می توانند از دو یا چند قسمت تشکیل شوند.

درب آکاردئونی

درب آسانسور آکاردئونی

درب آکاردئونی

این نوع درب در مقایسه با سه درب دیگر کاربرد کمتری دارد. در این مدل درب ها توسط نیروی موتور در دو سمت آسانسور جمع می شود. در این مدل بخشی از فضای آسانسور نیز اشغال می شود.

درب طبقات آسانسور

درب های هستند که در محل ورودی طبقات به کابین آسانسور قرار میگیرند. درب طبقات آسانسور انواع مختلفی دارد که میتوان انواع لولایی ، تلسکوپی و آکاردئونی را نام برد .انتخاب نوع و اندازه بازشوی درب ها متناسب با نوع کاربری آسانسور و مطابق با استاندارد آسانسور صورت میگیرد.

بر آمدگی و یا فرو رفتگی های پشت درب های طبقات ، سمت چاه آسانسور نباید به نحوی باشد که سبب گیر کردن ناخواسته دست یا لباس یا هرگونه شی خارجی گردد (در صورت نداشتن در کابین آسانسور) .ضربه ناشی از برخورد درب به مانع خصوصا مسافران نباید بیشتر از 150 نیوتن باشد.

در آسانسور هایی که فاصله بین دو طبقه متوالی آن بیش از 11 متر باشد. یک درب اضطراری باید در محل مناسب در نظر گرفته شود به طوری که فاصله آنها حداکثر 11 متر باشد. این درب اضطراری باید حداقل 35/0 متر و عرض 2/1 متر ارتفاع داشته باشد و بازشوی آن به سمت چاه آسانسور نباشد.

انواع درب آسانسور برحسب کارکرد

درب آسانسور از نظر کارکرد به سه نوع زیر دسته بندی می شود:

1. درب تمام اتوماتیک

در این مدل تمام درب های کابین و طبقات به صورت اتومات باز می شوند و نیازی به مداخله دستی برای باز شدن در نمی باشد.

2. درب نیمه اتوماتیک

در این مدل درب کابین آسانسور به صورت اتومات باز می شود. اما درب های طبقات دستی یا لولایی هستند. و باید به سمت بیرون کشیده شوند. در این نوع درب ها ، درب طبقات باید یک شیشه داشته باشد. تا باز شدن درب کابین از بیرون قابل مشاهده باشد.

3. درب دستی

این نوع آسانسورها بسیار خطرناک هستند. کابین آسانسور در این مدل هیچ درب و حفاظی ندارد. درب طبقات در این مدل به صورت لولایی می باشد.

درب کابین آسانسور

درب هایی هستند که برای کابین آسانسور دو نظر گرفته میشوند و مانند درب طبقات انواع مختلفی دارند .

بهترین نوع ان درب اتوماتیک میباشد.این درب، در محل ورودی کابین قرار گرفته و به طور خودکار باز و بسته میشود سیستم محرکه باز و بسته کردن درب های خودکار طبقات معمولا روی کابین آسانسور وجود دارد و هنگام توقف در طبقه مورد نظر ، به طور همزمان با باز شدن یا بسته شدن درب کابین، درب خودکار طبقه آسانسور نیز باز یا بسته میشود.

جنس درب آسانسور

قبلا استفاده از درب های لولایی رایج تر بود و جنس آن ها اغلب از چوب بود. اما ایرادی که چوب داشت ، قابل اشتعال بودن آن بود. و اینکه سریع خراب می شد.از این رو بعدا از درب های فلزی به جای درب های چوبی استفاده شد. در حال حاضر جنس درب های آسانسور از فولاد ورق سیاه ، برنز یا استیل می باشد.

در بعضی از ساختمان های تجاری از درب های شیشه ای مقاوم برای آسانسور استفاده می کنند که تاثیر زیادی در زیبایی محیط دارد.

بهترین درب آسانسور

امنیت آسانسور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از این رو در نصب درب های آن باید دقت زیادی به خرج داد. هر خطایی می تواند خسارت های مالی و جانی جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. از این رو در هنگام خرید درب باید به جنس آن و کیفیت آن توجه ویژه ای داشت. در ادامه یکسری اطلاعاتی در مورد بهترین درب ارائه می دهیم :

  • درب های لولایی از نظر قیمت بسیار ارزان هستند. اما در مقایسه با سایر مدل ها از امنیت کمتری برخوردارند. و اتلاف وقت بیشتری دارند.
  • درب های اتوماتیک در مقایسه با سایر مدل ها سرعت بیشتری دارند.
  • درب های آسانسور می توانند از جنس آهن ، استیل یا شیشه باشند. درب ها تاثیر زیادی در زیبایی ساختمان دارند. در میان درب های مختلف ، درب های تمام اتوماتیک از زیبایی ویژه ای برخوردارند.
  • بی صدا بودن یکی از موضوعات حائز اهمیت در انتخاب درب می باشد. درب های تمام اتوماتیک بی صداترین درب ها هستند.

کاربری درب های آسانسور به صورت زیر است :

  • درب ساده : این درب از نوع لولایی است و فقط در طبقات درب دارند ولی برای کابین درب وجود ندارد.
  • درب نیمه اتوماتیک : درب کابین آسانسور اتوماتیک کشویی است ولی درب طبقات لولایی است .
  • درب تمام اتماتیک : هم درب کابین و هم درب طبقه آسانسور به محض رسیدن به طبقه مورد نظر به صورت اتوماتیک باز می شوند. درب میتواند به صورت کشویی یا سانترال باشد.

مشخصات انواع درب

بسته به هر حالت خاصی ، باید مناسب ترین نوع درب کابین آسانسور و درب طبقه آسانسور استفاده شود.این انتخاب بستگی به نوع آسانسور و بار اسمی آن دارد. کار آمد ترین درب نوعی است که دارای زمان باز شدن و بسته شدن کمتری باشد و همچنین عرض درب آن اجازه انتقال همزمان مسافرین را بدهد .

این موضوع وقتی ممکن است که عرض دربهای آسانسور معادل 1100 میلیمتر یا بیشتر باشند . اگر عرض کوچکتر باشد زمان ورود و خورج به کابین آسانسور طولانی خواهد بود چرا که انتقال همزمان خیلی مشکل خواهد بود .

در صورتی که مایل به کسب اطلاعات بیشتری در این مورد هستید با استفاده از لینک در خواست آنلاین سرویس که در پایین صفحه موجود می باشد نسبت به طرح سوالات خود اقدام فرمایید .