آسانسور گیرلس – مزایای و نحوه نصب سیستم آسانسور گیرلس

آسانسور گیرلس (بدون گیربکس) : آسانسور های گیرلس دارای موتور و تابلویی با فناوری و تکنولوژی بالاتر نسبت به گیربکس هستند معمو لا به صورت سیستم تعلیق 1/2 محاسبه و اجرا میشوند این نوع آسانسور قابل اجرا برای ساختمانهایی با ارتفاع بالا تا سرعت 8m/s میباشد.

آسانسور گیرلس

آسانسور گیرلس

مزایا آسانسور گیرلس :

* گیرلس نسل جدیدی از موتور آسانسور میباشد و از لحاظ حرکتی به هیچ عنوان قابل قیاس با موتور های گیربکس دار نمیباشد.(حداقل لرزش کابین هنگام حرکت)
* صرفه جویی در مصرف انرژی (حداقل به میزان 50% ، عضو گروه مصرف انرزی A)
* نصب سریع و حداقل رساندن خدمات مربوط به نگهداری
* مناسب برای ساختمانهایی با ترافیک بالا( موتور داغ نمیکند و در شرایط ترافیکی بالا جهت خنک شدن موتور متوقف نمیشود)
* صدای کمتر موتور( دور موتور گیرلس 150 دور بر دقیقه میباشد بنا بر این صدای کمتری تولید میکند)

معایب آسانسور گیرلس

* سیستم طراحی بسیار پیچیده تر نسبت به آسانسورهای گیربکس
* هزینه نسبتا بیشتر

مزایای سیستم آسانسور گیرلس

منظور از موتور گیرلس چیست؟

در دهه های اخیر به دلیل استفاده زیاد از آسانسور در این وسیله مکانیکی پیشرفت های زیادی دیده می شود. بیشتر قسمت ها و تجهیزات آن پیشرفته تر و پر قدرت تر از قبل شده است به طوری که عملکرد آن بسیار بهبود پیدا کرده است. یکی از این قسمت هایی که در دهه اخیر با پیشرفت علم در صنعت برق و مکانیک به وجود آمده است موتور گیرلس مغناطیس دائم AC می باشد. در سال های اخیر شاهد استفاده از این نوع موتور گیرلس در آسانسورهای اروپا و آسیا بودیم در این قسمت می خواهیم به بررسی موتور گیرلس و مزیت های بپردازیم.

موتور گیرلس مغناطیس دائم AC چه ویژگی هایی دارد؟

این موتور نسبت به موتورهای دیگر بسیار پیشرفته می باشد که این عامل باعث شده است بازدهی مکانیکی آن بالاتر از سیستم کششی گیربکسی باشد. همچنین بازدهی الکتریکی بالایی نیز نسبت به موتورهای کششی القایی یا موتورهای DC موتوری-ژنراتوی (MG) یا سیستمهای هیدرولیکی دارد. بهتر است بدانید این نوع موتور ابعاد کوچک‌تری نسبت به دیگر موتور ها دارد از این رو جای کمتری اشغال می کند و شما دیگر نیازی به موتور خانه های خیلی بزرگ ندارد حتی امکان نصب بدون موتورخانه MRL نیز وجود دارد. از دیگر مزیت هایی که این نوع موتور دارد می توان به نیاز کمتر آن به نگهداری و تعمیر زود به زود اشاره کرد که این مزیت بسیار مهم و عالی می باشد.

نحوه کار موتور گیرلس مغناطیس دائم AC

در موتورهای گیرلس مغناطیس دائم ، روتور با سرعتی برابر با میدان مغناطیسی دوار تولید شده توسط استاتور میچرخد. این هم‌زمانی نتیجه طراحی موتوری متشکل از مغناطیس‌های دائم دور از مرکز در روتور است؛ بنابراین نیازی نیست که شار مغناطیسی عبوری از هادی های روتور تغییر کند تا باعث ایجاد میدان مغناطیسی مخالفی شود که چرخش میدان دوار استاتور را دنبال کند؛ چرا که روتور به خودی خود مغناطیسه است و در نتیجه نیازی به لغزش نیست. مگنتهای (روتور) آهنربا ها میدان مغناطیسی دوار استاتور را دنبال میکنند.

موتور گیرلس

موتور گیرلس برای آسانسور MRL

موتور گیرلس از چه قسمت هایی تشکل شده است؟

موتور آسانسور گیرلس مانند موتورهای دیگر از قسمت های مختلفی ساخته شد است که در آن برخی قطعات حذف و برخی اضافه شده اند و این عامل باعث شده است نسبت به دیگر موتورها عملکرد بهتری داشته باشد. قطعات موتور گیرلس شامل این موارد می باشد: ترمز، فلانژ، انکودر، یاتاقان، روتور به همراه مگنت ها، براکت، جعبه ترمینال بدنه موتور، محافظ خروج سیم بکسل ها، ورقه استاتور به همراه سیم پیچی، فلکه کششی و شفت

چرا از موتور گیرلس در صنعت آسانسور استفاده می شود؟

  • بازدهی مکانیکی و الکتریکی بالایی دارد.
  • وزن و ابعاد آن نسبت به انواع دیگر کوچک تر می باشد.
  • با توجه به افزایش راندمان در موتور گیرلس خسارت های جانی بسیار کاهش پیدا می کند.
  • صدا بسیار کاهش پیدا می کند.
  • با استفاده از این نوع موتور لرزش کمتری در آسانسور دیده می شود.
  • استهلاک پایینی دارد.
  • حذف کوپلینگ و کاهش تعداد اجزاء دوار دور کم و کاهش تأثیر بالانس قطعات دوار و صدای بلبرینگ‌ها
  • نیاز به نگهداری زیادی ندارد از این رو برای تعمیر و سرویس آن نیاز به صرف هزینه بالایی نیست.
  • کاملاً با طبیعت سازگار می باشد از این رو آسیبی به آن وارد نمی کند.
  • در سرعت های بسیار بالا فقط موتور گیرلس پاسخگو می باشد.

نقاط قوت آسانسور موتور گیرلس

در دو دهه اخیر استفاده از موتور گیرلس بسیار افزایش پیدا کرده است زیرا این موتور عملکرد بسیار خوب و بازدهی بسیار بالایی دارد. در آسانسور هایی که از موتور گیرلس دائم استفاده شده است می توان آن ها را به سیستم بازیابی انرژی متصل کرد.

آسانسور گیرلس نزد مالکان ساختمان اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا باعث افزایش بازگشت سرمایه آن ها می شود به این شکل که استفاده از این نوع سیستم باعث می شود انرژی تولید شده در هنگام حرکت کابین خالی به سمت بالا برگشت داده شود و همچنین این عملیات در هنگام حرکت کابین پر به سمت پایین نیز رخ می دهد. انرژی برق تولید شده به ورودی برق ساختمان انتقال پیدا می کند از این رو استفاده از آن توسط مصرف کننده دیگر برق ساختمان نیز فراهم می شود. از دیگر ویژگی هایی که این موتور دارد می توان به کاهش گرمای تولیدی قطعات آن از جمله مقاومت های ترمز اشاره کرد که این عامل باعث کاهش هزینه ها می شود زیرا دیگر نیاز به خنک کردن موتورخانه نیست.

شرکت هیراد صنعت جهت رفاه شما مشتریان گرامی اقدام به راه اندازی درخواست آنلاین سرویس نموده است . در صورت نیاز می توانید از لینک پایین صفحه جهت ثبت درخواست خود اقدام فرمایید . در اولین فرصت با شما تماس می گیریم .

منتظر تماس شما هستیم هیراد شایسته اعتماد