انواع آسانسور – همه چیز در باره آسانسور – بهترین نوع آسانسور

انواع آسانسور و کاربرد های آن چیست ؟ بهترین نوع آسانسور کدام است ؟ همه چیز درباره آسانسورها را اینجا بخوانید – شرکت هیراد صنعت آسانبر : آسانسورها از نظر دارا بودن کابین ، حرکت عمودی و توقف بین طبقات شبیه هم هستند ولی از نظر نیروی محرکه اعمال شده به کابین ها باهم تفاوت دارند. آسانسورها انواع متفاوتی دارند : آسانسور کششی ، آسانسور هیدرولیک ، MRL ، مغناطیسی و وینچی و… در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی آسانسورهای پنوماتیک پا به عرصه گذاشته اند.

ما در این مقاله قصد داریم ، آسانسورهای مختلف را به شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید :

آسانسورهای کششی

آسانسورهای کششی

آسانسورهای کششی

این نوع آسانسورها بسیار قدیمی هستند. نیروی محرکه مورد نیاز برای جابه جایی کابین از طریق نیروی اصطکاک بین سیم بکسل ها و فلکه کشش موتور تامین می شود. در حالت کلی این آسانسورها متشکل از یک کابین و یک وزنه متصل به دو سر سیم بکسل است که روی قرقره ای با نام فلکه حرکت می کند.

مزیت ها و ویژگی های آسانسورهای کششی

 • آسانسورهای کششی در مقایسه با آسانسورهای هیدرولیکی از سرعت بالایی برخوردارند.
 • این آسانسورها در ارتفاعات بلند قابل استفاده هستند.
 • این آسانسورها حرکتی نرم و روان دارند.

آسانسورهای هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک

یکی از انواع آسانسور ، آسانسورهای هیدرولیک هستند. آسانسورهای هیدرولیک علاوه بر جابه جایی افراد در جابه جایی کالاهای سنگین نیز کاربرد دارند. این آسانسورها با استفاده از جک های هیدرولیکی حرکت می کنند.

جک های هیدرولیکی خود انواع متفاوتی دارند. مکانیزم حرکت جک های هیدرولیکی به این صورت است که ؛ جک ها با استفاده از دستگاهی به نام پاورپوینت فشار روغن را ایجاد کرده و به پیستون ها انتقال می دهند. جک های الکتریکی در زیر کابین قرار می گیرند و با کمک نیروی هیدرولیکی باعث جابه جایی کابین می شوند.

دستگاه پاورپوینت مجهز به پمپی است که روغن را با فشار زیاد به زیر پیستون های جک های هیدرولیکی می فرستد و باعث حرکت آسانسور به سمت بالا می شود. در میان انواع آسانسور ها ، آسانسورهای هیدرولیک با تخلیه روغن پیستون ها ، به سمت پایین حرکت می کنند. میزان تخلیه روغن پیستون ها ، محل توقف آسانسور را مشخص می کند. این آسانسورها در مسافت های کم و ظرفیت بالا کاربرد دارند.

مزایا و ویژگی های آسانسور هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیک به موتورخانه نیاز ندارند. این آسانسورها در مقایسه با سایر آسانسورها فضای کمتری را اشغال می کنند. این آسانسورها برای جابه جایی اشیا سنگین مورد استفاده قرار می گیرند. آسانسورهای هیدرولیکی در مقایسه با آسانسورهای کششی نصب راحت تری دارند. این آسانسور ها از نظر ایمنی و راحتی در سطح بالایی هستند. در ادامه ویژگی انواع آسانسور هیدرولیک را به شما معرفی می کنیم:

 • این آسانسورها حرکتی نرم دارند.
 • این آسانسورها تنظیمات دقیقی برای توقف در طبقات دارند.
 • این آسانسورها می توانند بارهای سنگین را جابه جا کنند.
 • این آسانسورها به موتورخانه نیاز ندارند.

آسانسورهای MRL

آسانسورهای MRL

آسانسورهای MRL

این آسانسورها یک رقابت شدیدی را در میان شرکت های بزرگ ساخت آسانسور ایجاد کرد. این آسانسورها در مدت زمان اندکی جای آسانسورهای سنتی و قدیمی را گرفتند و به ارابه موسیقی معروف شدند. آسانسورهای MRL به آسانسورهای بدون موتورخانه نیز معروفند.

این آسانسورها با کمک یک موتور سبک و بسیار کوچک جابه جا می شوند. مکانیزم حرکت آسانسور MRL به عنوان یکی از انواع آسانسورها به این شکل است که موتور آسانسور MRL به درون چاه منتقل می شود. و با استفاده از یک شاسی مختصر در بالای چاه روی ریل های آسانسور مستقر می شود. و فضای کمتری را اشغال می کند.

مزیت های و ویژگی های آسانسورهای MRL

 • این آسانسورها نیازی به موتورخانه ندارند.
 • آسانسورهای MRL قطعات و لوازم جانبی کم حجمی دارند.
 • این آسانسورها می توانند هزینه های ساخت و ساز ساختمان را کاهش دهند.
 • این آسانسورها با محیط زیست سازگاری دارند.
 • این آسانسورها به آسانی و به سرعت قابل نصب هستند.
 • متخصص نصب آسانسور به تمامی تجهیزات دسترسی آسان دارد.
 • آسانسورهای MRL جزو محبوب ترین آسانسورها در کشور آمریکا هستند.

آسانسورهای مغناطیسی

آسانسورهای مغناطیسی

آسانسور مغناطیسی یکی دیگر از انواع آسانسو است. که مکانیزم حرکت شان به صورت مغناطیسی می باشد. ریل ها و تجهیزات به دیواره چاه آسانسور با مغناطیس دائم وصل هستند. و به عنوان استاتور موتور عمل می کنند. کابین آسانسور نیز به عنوان روتور عمل می کند.

اتصال جریان برق به استاتور یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند. میدان مغناطیسی در بخش های قطع و اتصال جریان برق به کمک سیم پیچ های استاتور، سیم پیچ های روتور، باردار می شوند، از این رو کابین آسانسور به حرکت در می آید. آسانسورهای مغناطیسی در مقایسه با آسانسورها معمولی از لحاظ ایمنی در سطح بالایی هستند و گران تر می باشند.

تکنولوژی های جدید در صنعت آسانسور

از نظر تکنولوژی انواع آسانسور به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

آسانسورهای اینترنتی

آسانسورهای اینترنتی جزو پیشرفته ترین آسانسور ها هستند. این نوع آسانسورها در رابطه با کارکرد و عواملی که باعث خرابی یا ساییدگی اجزای آسانسور می شوند ، اطلاعاتی به دست می آورند. و با پردازش ، تجزیه و تحلیل زمان نگهداری را تخمین می زنند. این تخمین ها می تواند مانع از ایجاد خرابی های احتمالی می شود. از این رو شرکت های سازنده آسانسور های اینترنتی با صرفه جویی در هزینه و زمان، می توانند مشکلات آسانسورها را برطرف کنند.

آسانسورهای دو قلو

آسانسورهای دوقلو یکی دیگر از انواع آسانسورها هستند. استفاده از آسانسورهای دو قلو در اروپا و آمریکا بسیار رایج است. آسانسورهای دوقلو متشکل از دو آسانسور معمولی می باشند که در یک شفت مشترک قرار می گیرند و به صورت جدا از هم حرکت می کنند.
این دو آسانسور به کمک قطعات و تجهیزاتی از هم جدا می شوند. و این دو آسانسور هیچ ضربه ای به هم وارد نمی کنند. فاصله بین این دو آسانسور قابل تنظیم می باشد. آسانسورهای دوقلو در یک شفت کار می کنند و این باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

آسانسورهای هوشمند

با پیشرفت تکنولوژی انواع آسانسورهای هوشمند پا به عرصه گذاشتند.آسانسورهای هوشمند به این شکل کار می کنند که فرد با فشار دکمه مقصد خود را مشخص می کند. سپس نمایشگر آسانسوری را که او را سریع تر به مقصد می رساند را معرفی می کند. استفاده از این آسانسورها در مکان های شلوغ رایج می باشد. این آسانسورها در ساعت های مختلف به حالت های مختلف قابل تنظیم هستند.

آسانسور های سبز

آسانسورهای سبز یکی دیگر از آسانسورهایی هستند که با پیشرفت تکنولوژی ساخته شدند. آسانسورهای سبز می توانند انرژی را ذخیره کنند ، از این رو ، این آسانسورها با نام آسانسور دوستدار محیط زیست نیز معروفند. آسانسورهای سبز یکی از انواع آسانسورهایی هستند که مجهز به یک چرخ دنده می باشند ؛ که در مقایسه با بالابرهای هیدرولیکی هشتاد درصد انرژی کمتری مصرف می کنند.

آسانسورهای سبز مجهز به سیستم های درایو هستند که باعث بهبود انرژی می شوند. این آسانسورها مجهز به سیستم های کامپیوتری می باشندکه سفرهای نورپردازی شده را کمتر می کنند. این آسانسورها مجهز به سنسورهایی هستند که در صورت عدم استفاده ، به خواب می روند. بدین صورت که چراغ ها، ویدئو ، موسیقی و تهویه آسانسور در هنگام عدم استفاده خاموش می شوند.

آسانسورهای پرسرعت

با زیاد شدن طبقات ساختمان ، باید آسانسورها نیز قویتر باشند. تا سرعت حرکت بین طبقات بیشتر شود. آسانسور برج شانگهای جزو قویترین آسانسورها می باشد که در هرثانیه بیست متر را طی می کند.

آسانسور برج جده در عربستان صعودی یکی دیگر از انواع آسانسورهای پرسرعت می باشد. که در ساخت آن از کابل کربن-فیبر استفاده شده که قدرت بالابری آسانسور را بیشتر می کند. این آسانسور در مدت یک ثانیه بیست متر را طی می کند. و در مدت زمان بیست و پنج دقیقه به بلندترین ارتفاع می رسد.

نتیجه گیری

آسانسور وسیله ای است که برای جابه جایی افراد و بار مورد استفاده قرار می گیرد. آسانسورها متناسب با کاربرد و ارتفاعشان به انواع متفاوتی دسته بندی می شوند.

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی آسانسورهایی ایجاد شده اند که کوتاه ترین زمان ممکن به بلندترین ارتفاع ها جابه جا می شوند.