بالابر هیدرولیک عمود بر و کاربردهای آن در صنایع مختلف

بالابر هیدرولیک عمود بر و کاربردهای آن در صنایع مختلف : بالابر ماشینی است که برای حمل بار یا افراد و یا کار در ارتفاع مورد استفاده قرار می گیرد. بالابرها از مکانیزم های متفاوتی برای جابه جایی بین طبقات استفاده می کنند و با جرثقیل ها و لیفتراک ها تفاوت اساسی دارند.

برای دسترسی به فضاهایی که امکان دسترسی به آن ها دشوار است از بالابر هیدرولیک عمودبر استفاده می شود. این بالابرها با حرکت عمودی تا ارتفاع 12 متر بالا می روند. این نوع بالابرها در عملیات رایج در انبارها ، سوله ها و صنایع هوایی مورد استفاده قرار می گیرند.

بالابر هیدرولیک عمود بر

بالابر هیدرولیک عمود بر

بالابر هیدرولیک عمود بر

در حال حاضر به دلیل پیشرفت تکنولوژی و گسترش ساخت و ساز ، استفاده از این بالابرها رایج شده است. از مهم ترین دلایل رایج شدن استفاده از این بالابرها عبارتند از :

  • در حال حاضر انواع برنامه های کاربردی در محیط های صنعتی و انبارها رشد یافته اند و نیاز به بالابرها در این محیط ها ضرورت دارد.
  • این بالابرها در مقایسه با انواع دیگر از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند.
  • این بالابرها به دلیل پتانسیل رشد در بازار آمریکای شمالی رایج شده اند.
  • این بالابرها با گستره وسیعی از نیازها متناسب هستند.

شرکت مانیتو جزو معروف ترین شرکت های تولید کننده بالابر هیدرولیک عمودبر در جهان می باشد. این شرکت در سال 2014 مدلV’Air را ارائه داد. که در صنعت هواپیمایی توسعه یافته بود. این شرکت در اواخر سال 2018 و اوایل 2019 مدلهای VJRs100 و VJRs80 را برای استفاده کلی ارائه داد. این مدل ها مدام در حال بروز رسانی بودند. این مدل ها با افزودن پاکت قرارگیری شاخک لیفتراک تکمیل شدند.

مدل هایی که برای ارتفاع 8 و 10 متر به بازار عرضه شدند یک بازوی جیب به همراه داشتند تا اپراتورهایی که به بیش از 3 متر دسترسی نیاز دارند ، راحت باشند.

مدل سوم این بالابرها با ارتفاع 9 متر و برای صنعت هواپیمایی طراحی شد. در این مدل طرفین سبد می توانند تا قسمت پایین بیایند و به اجزای هواپیما دسترسی داشته باشند. همه ی این بالابرها تایرهای بدون رد دارند. که بر روی زمین ردی جای نمی گذارند.

بالابر هیدرولیک عمود بر شرکت پی بی لیفت آلمان :

شرکت PBlift آلمان از ستون های فولادی آلیاژی با استحکام بالا در بالابرها عمودبر هیدرولیکی استفاده کرده است. این بالابرها در میان رقبای خود بالاترین ارتفاع دسترسی را دارند. بالابر صنعتی شرکت پی بی لیفت با ارتفاع کاری 11.2 و دسترسی افقی 3 متری ؛ مجهز به سیستم عیب یابی پیشرفته با قابلیت بالاروی از شیب 25 درصد جزو بهترین و کارامدترین بالابرهای عمودبر در بازار می باشد.

مهم ترین مزیت این بالابر چرخش بدون ایجاد محدودیت در فضا و کمترین میزان لقی است. این بالابر نفری به نا به خصوصیاتی که دارد در صنایع فرودگاهی و کشتی سازی و همچنین انبارهایی که مشکل عرض عبوری دارند ، استفاده می شود.

کارخانه های تولید کننده بالابر عمود بر هیدرولیک

بالابر هیدرولیک عمود بر از لحاظ تاریخی اولین بار در فرانسه عرضه شد. فرانسه جزو بزرگ ترین بازارهای بالابر ستونی هیدرولیک در جهان می باشد. در حال حاضر فرانسه و آلمان بازارهای اصلی این بستر در جهان هستند.

بسیاری از تولیدکنندگان در حال تولید بالابر نفری کوچک و جمع و جور هستند که فضای کمتری را اشغال کند. حمل و نقل ماشین آلات یک معضل برای مشتریان است از این رو مدل های VJR80 و 100 بهبود داده شدند. این مدل ها از نظر ایمنی نیز بهبود یافتند.

بالابر نفربر عمودبر به دلیل ابعاد کوچکی که دارد ، از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است. از این رو استفاده از بالابر هیدرولیک عمود بر در اروپا و محیط های داخلی مانند انبارها، سالن های فرودگاه، مراکز خدماتی و تجاری رایج می باشد.

بالابرهای عمودبر هیدرولیکی در مقایسه با بالابر ریلی آلومینیومی، بالابر آکاردئونی ( بالابر قیچی ) و بالابر بوم لیفت جک های هیدرولیکی عمودی برای ستون و زاویه دار برای جیب می باشد. این بالابرها با توجه به سازه فولادی محکم ظرفیت و توان بیشتری در مقایسه با بالابرهای آلومینیومی دارند. این بالابرها به صورت خودکششی نیز ساخته می شوند. که به عنوان یک بالابر صنعتی از سرعت بالایی برخوردارند.

Haulotte یکی دیگر از تولید کنندگان فرانسوی است که در این زمینه فعالیت می کند. و مدل Star 8 را عرضه کرده است. این بالابر از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

چرا بالابر عمود بر هیدرولیکی چابک می باشد؟

بالابر هیدرولیک عمود بر جمع و جور می باشد. این بالابرها این امکان را فراهم کرده اند تا کارگران بتوانند از درهای استاندارد عبور کنند و با شعاع چرخشی بسیار کم با قابلیت مانور بیشتر و بدون اشغال فضا از پشت مشغول به کار باشند.

این بالابرها مجهز به یکسری تجهیزاتی کاربردی هستند ، و از استاندارد بالایی برخوردارند. از جمله این تجهیزات عبارتند از : محل شاخک مخصوص لیفتراک ، بالاروی از شیب 25٪ ، درایو الکتریکی مستقیم با موتورهای AC و سیستم عیب یابی با صفحه نمایش اکتیو . در بالابر هیدرولیک عمودبر از فضای داخلی و خارج در طبقات استفاده می شود. مدل 6 و 8Star جدید مجهزبه سبد با کف ضد لغزش و ظرفیت بار تا 230 کیلوگرم می باشند و هر دو بدون زنجیر می باشند.

بالابر ستونی هیدرولیک از امنیت بیشتری برخوردار است. شرکت ها با استفاده از این بالابرها صدمات و تلفات ناشی از سقوط را به حداقل رسانده اند. این بالابرها در بازارهایی که ایمنی در ارتفاع برای آن ها اهمیت دارد ، بسیار پررونق است.

شرکت Skyjack دو مدل از بالابر ستونی هیدرولیک را دارد که ارتفاع کاری از 5.65متر تا 6.75 دارند.

در فوریه 2017 بالابر اسنوركل مدل TM12E عرضه شد. این بالابر تا ارتفاع 5.65 متر جابه جا می شود. و ظرفیتی حدود 227 کیلوگرم دارد. وزن این بالابر هیدرولیک عمودبر حدود 840 کیلوگرم می باشد.

در فوریه 2018 سومین مدل بالابر ستونی هیدرولیکی توسط اسنورکل عرضه شد. این بالابر تا ارتفاع 6.87 می توانست جابه جا شود. و ظرفیتی حدود 227 کیلوگرم دارد. و وزن آن 1110 کیلوگرم می باشد. به گفته ی مدیر این شرکت ، در حال حاضر بالابر نفری با درایو هیدرولیک اسنورکل بالابرTM12E و TM16E از محبوبیت بیشتری برخوردار است. اما مدل TM12 با سیستم جدید درایو برقی برای افزایش راندمان در سایت های کاری عرضه شده است.

شرکت ELS دو مدل VM10 و VM6 را عرضه کرد که به ترتیب ارتفاع کاری 10.2 متر و 6 متر دارند. و مخصوص دو نفر می باشند. ابعاد این بالابر هیدرولیک عمودبر به گونه ای طراحی شده است که به راحتی از درب ها و محل هایی با عرض کم عبور می کند. ظرفیت این بالابرها حدود 200 کیلوگرم می باشد و این بالابرها خودکششی هستند.

در بالابرهای ستونی هیدرولیک از روش های متفاوتی برای جابه جایی عمودی استفاده می شود. قیمت این بالابرها به فاکتورهای مختلفی از جمله ظرفیت ، ایمنی ، ارتفاع و نوع دستگاه بستگی دارد.